PROGRAM ÖZETİ
Bağlı Olduğu Bölüm : Tekstil Giyim Ayakkabı Ve Deri
Alınan AKTS Toplamı : 120
Mezun Olanların Alacakları Unvan : Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Teknikeri
Kontenjan : 20

Genel Bilgi
Ayakkabı sektörü, yoğun emek ile üretim yapılan bir sektör olması nedeniyle önemli ölçüde istihdam yaratmaktadır. Ayakkabı üretim sürecinin geleneksel aşamalarını oluşturan kalıp hazırlanması, kalıp üretimi ve saya dikimi işlemlerini gerçekleştiren ve fason üretim yapan işletmelerdeki işgücü de değerlendirildiğinde ayakkabı sektörünün yarattığı istihdamın boyutları daha da genişlemektedir. Ayakkabı üretimi, ham maddeye ulaşım kolaylığının yanı sıra üretimi için pek çok bilgi beceri ve alışkanlık gerektiren pek çok disiplinin bütünleşmesi sonucu ortaya çıkan bir sanayi çıktısı olması nedeniyle Türkiye’nin mesleki eğitiminin geliştirilmesin de oldukça önemli potansiyel alan olarak görülmektedir. Bu alandaki ihtiyacı karşılamak için Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Programının amacı; ayakkabı tasarımı ve üretimi alanındaki teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilen, alanı ile ilgili problemleri çözme yeteneğine sahip, tasarım geliştirme, üretim ve uygulama aşamalarını planlayıp, yürütülmesini sağlayabilecek, bilimsel, sanatsal ve teknik bilgi birikimi kazanmış teknikerler yetiştirmektir.
 İş Bulma İmkânları:
Ayakkabı Tasarım ve Üretimi programını tamamlayan öğrenciler; Model sorumlusu, modelist, tasarımcı, üretim çalışanı, üretim sorumlusu ve kalite kontrol uzmanı olarak:
  • Ayakkabı üretimi ve yan sanayi üretimi yapan işletmelerin AR-GE ofislerinde ve üretim atölyelerinde,
  • Tasarım stüdyolarında,
  • Model ofislerinde,
  • Ayakkabı tasarım ve üretimi eğitimi veren örgün, yaygın ve yükseköğretim kurumlarında,
  • Ayakkabı üretimi yapan kamu kurumlarında tekniker olarak istihdam edilebileceklerdir.
  • Ayrıca kendi tasarım ve model ofislerini kurabilir, üretim atölyelerini açabilir, ayakkabı aksesuarları tasarlayarak üretebilirler.
  • Ayrıca kesim, saya ve ayakkabı üretimi konusunda kendi iş yerlerini açabilirler. Ayrıca kariyerlerine akademik olarak da devam edebilirler. 
Yüksekokulların ön lisans 2 yıllık Ayakkabı Tasarım ve Üretimi bölümünde okuyan adaylar, Dikey Geçiş sınavına girerek eğitimlerini 4 yıllık lisans programı ile devam edebilirler.
Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları:
Deri Mühendisliği
Moda Tasarımı
Moda ve Tekstil Tasarımı                                                    
Tekstil ve Moda Tasarımı 
 
AKADEMİK PERSONEL DAHİLİ
Öğr. Gör. Nuray Işık USLU  
Öğr. Gör. Meltem UYAROĞLU  
Öğr. Gör. Gönül Semiz  
 

MEZUN PORTALI

KALİTE YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

(Öneri, İstek, Şikayet, Bilgi Talebi)

http://kys.harran.edu.tr/